Partnerzy

Wyposażenie

Kalendarium

78. rocznica Marszu Śmierci -

W dniu 04.02.2023 przy pomniku w Modrolesie odbyły się uroczystości związane z 78. rocznicą Marszu Śmierci, w który lutym 1945 wyruszyli alianccy lotnicy, więźniowie Stalagu Luft IV.
 
O godz. 10:00 uroczystości rozpoczęto od odegrania przez orkiestrę wojskową z Koszalina polskiego hymnu, a następnie przemawiali burmistrz Tychowa pan Robert Falana i członek BSMH Perun (a jednocześnie pracownik Muzeum Oręża Polskiego) Paweł Urbaniak.
 
Po apelu pamięci i salwie honorowej delegacje i osoby prywatne złożyły wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze przy pomniku. Wieniec w imieniu organizatorów złożyli wspólnie ich przedstawiciele, a warto też dodać, że obecna była delegacja Politechniki Koszalińskiej, z którą nasze stowarzyszenie współpracuje w ramach projektu #PolitechnikazHistorią.
 
 
 
Dalsza część uroczystości odbyła się w Liceum Ogólnokształcącym w Tychowie. Uczniowie z klas mundurowych zaprezentowali pokaz sztuk walki, a następnie goście mogli wysłuchać prelekcji o losach jeńców i obozu- swoje wystąpienia mieli dyrektor LO w Tychowie pan Daniel Wach i Paweł Urbaniak. Na zakończenie został przewidziany poczęstunek dla przybyłych na uroczystości.
 
Warto wspomnieć, że jak co roku, w wydarzeniu uczestniczyła rodzina pilota 305. dywizjonu bombowego sierżanta pilota Jana Mikszo, który był również jeńcem Stalagu Luft IV.
 
Dziękujemy wszystkim za przybycie i udział w uroczystościach.
 
Organizatorami wydarzenia byli burmistrz Tychowa, Liceum Ogólnokształcące w Tychowie oraz Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii Perun. Asystę wojskową wystawił 8. Koszaliński Pułk Przeciwlotniczy, a uroczystość prowadził prezes BSMH Perun Zbigniew Izraelski.
 
 
Stalag Luft IV, Marsz Śmierci
 
Pod koniec II Wojny Światowej niedaleko Koszalina znajdował się obóz jeniecki. "Stalag Luft IV Gross Tychow", bo o nim tu mowa, był niemieckim obozem jenieckim dla zestrzelonych lotników alianckich, założony w kwietniu 1944, w Okręgu Wojskowym II, w lesie 2,5 km na wschód-północny wschód od Podborska. Według obozowej ewidencji, na dzień 1 stycznia 1945 roku w obozie przebywało 8708 Amerykanów, 902 lotników RAF i 132 Rosjan. Wśród wymienionych Brytyjczyków z RAFu, wielu było obcokrajowców: 147 Kanadyjczyków, 37 Australijczyków, 22 Nowozelandczyków, 8 Południowoafrykańczyków, 58 Polaków, 1 Norweg, 2 Francuzów i 5 Czechów.
 
Na początku lutego 1945 roku Niemcy rozpoczęli ewakuację ludności cywilnej i obozów jenieckich z Pomorza. 28 stycznia wywieziono z Podborska pociągiem chorych lotników z obozu "Stalag Luft IV" do "Stalagu Luft I" w Barth (Północne Niemcy). Następnie w dniach od 6 do 8 lutego 1945 ewakuowano cały obóz. Alianckich pilotów podzielono na grupy marszowe, które były pilnowane przez uzbrojonych Niemców. Grupy te pieszo podążyły na zachód przez Białogard, Świnoujście i Hamburg skąd jeńców skierowano do Fallingbostel, gdzie mieścił się "Stalag XI B". W ciągu 2-3 miesięcy alianccy lotnicy pokonali trasę o długości około 950 kilometrów. Szacuje się, że z obozu w Podborsku ewakuowano ok. 6000 jeńców. Prawie 1300 z nich nie przeżyło trudów "Marszu Śmierci". Ocaleni odzyskali wolność 2 maja 1945, po oswobodzeniu przez Aliantów "Stalagu XI B".
 

Tekst i zdjęcia: Wojciech Sokołowski

 

 

Reklama