W dniach 28.02.2014-02.03.2014 odbył się II Rajd Szlakiem Walk 1. Armii Wojska Polskiego organizowany przez Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Perun”, przy współudziale 8 Pułku Przeciwlotniczego z Koszalina, władz Okonka i Czaplinka i Studia Historycznego Huzar. Dużą pomoc okazał nam również wicedyrektor Gimnazjum w Okonku pan Michał Iwańczyk oraz kołobrzeskie Muzeum Oręża Polskiego.

W piątek w godzinach wieczornych w Okonku, w miejscowym domu Kultury odbyła się projekcja filmów poświęcona walkom 1. Armii Wojska Polskiego na Pomorzu, wzbogacona komentarzem historyków – Łukasza Gładysiaka i Wojciecha Grobelskiego.


Warta honorowa pod pomnikiem w Podgajach.
Wartę wystawili rekonstruktorzy i uczniowie 2ZS z Koszalina.

Rajd oficjalnie rozpoczął się 1 marca 2014 w godzinach porannych apelem pamięci przy pomniku żołnierzy 1 DP zamordowanych przez litewskich esesmanów w Podgajach. Następnie uczestniczyliśmy w spotkaniu z mieszkańcami Okonka, w czasie którego można było się zapoznać z uzbrojeniem i wyposażeniem żołnierzy polskich z 1.AWP oraz ich przeciwników - stronę niemiecką prezentowała GRH Die 5 Jäger Division. Szczególnym powodzeniem u najmłodszych cieszyła się możliwość wzięcia do ręki prawdziwej broni jak również możliwość przejażdżki w koszu motocykla.

W godzinach popołudniowych kolumna rajdowa przemieściła się do Szczecinka, gdzie uczestnicy rajdu wzięli udział w inscenizacji walk na ulicach miasta w 1945 roku, którą organizowała Fundacja Pasja, Muzeum Regionalne w Szczecinku oraz Muzeum Wału Pomorskiego i II Wojny Światowej w Szczecinku.

W niedzielę uczestnicy rajdu zawitali do Czaplinka, który 3 marca obchodzi dzień zajęcia miasta przez żołnierzy 7 Pułku 3 Dywizji Piechoty. W tym roku uroczystości odbywały się dzień wcześniej, a uświetnili je rekonstruktorzy w historycznych mundurach.

Rajd zakończyliśmy na bałtyckiej plaży w Kołobrzegu, tak jak 69 lat temu polscy żołnierze. Jednak przed jego rozwiązaniem uczestnicy, dzięki uprzejmości dyrektora Muzeum Oręża Polskiego pana Pawła Pawłowskiego, mogli zwiedzić muzeum w towarzystwie wspaniałego przewodnika, pana Radosława Horanina, za co serdecznie dziękujemy.

II Rajd już za nami. Sympatyczna atmosfera wśród uczestników rajdu, ciepłe przyjęcie przez mieszkańców odwiedzanych miejscowości skłania nas do tego aby myśleć już o jego trzeciej edycji. Wśród uczestników rajdu na szczególną uwagę zasługują uczniowie z klasy mundurowej ZS nr 2 w Koszalinie, którzy z dużym zaangażowaniem wzięli udział w tej szczególnej lekcji historii.

Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i udział wszystkim rekonstruktorom z GRH Zvezda, GRH Die 5 Jäger Division, GRH 549 Volksgrenadier-Division, Kołobrzeskiego Towarzystwa Kolekcjonerskiego, GRH 2. pułku ułanów 1. Warszawskiej Brygady Kawalerii oraz BSMH „Perun”.

Chcieliśmy również podziękować wszystkim, którzy pomagali w organizacji rajdu i wspierali nasze działania. Bez Waszej pomocy rajd by się nie odbył.

Do zobaczenia w 2015 roku, podczas 70 rocznicy walk żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego o przełamanie Wału Pomorskiego.


Podgaje


Ogonek - spotkanie z mieszkańcami


Inscenizacja walk w Szczecinku


Inscenizacja walk w Szczecinku


Inscenizacja walk w Szczecinku


Inscenizacja walk w Szczecinku


Uroczystości w Czaplinku - kombatanci


Czaplinek - prezentacja wyposażenia u uzbrojenia mieszkańcom


Czaplinek - rynek miasta


Wycieczka po Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu


Wycieczka po Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu


Dotarliśmy nad morze! Latarnia morska w Kołobrzegu.

Tekst i zdjęcia: Wojciech Sokołowski

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama