W dniu 15 sierpnia 2016 odbył się już czwarty Piknik w Mundurze zorganizowany z okazji Święta Wojska Polskiego. Tradycyjnie już na piknik tłumnie przybyli mieszkańcy Koszalina – wystarczy tu wspomnieć, że przygotowane dzięki współpracy z Politechniką Koszalińską „przepustki” w liczbie 500 sztuk rozeszły się w ciągu niecałej godziny!

Na przybyłych czekały liczne atrakcje związane z historią i mundurem. Poczynając od średniowiecza, którego przedstawiciele zaprezentowali pokaz tańców i walk rycerzy, a kończąc na współczesności reprezentowanej przez pokazy uzbrojenia 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego.

Jak zwykle wśród najmłodszych duże zainteresowanie budzili strażacy – dzieci ustawiały się w kolejce do wozów bojowych, przymierzały strażackie hełmy i oglądały wyposażenie. W tym roku przeprowadzony został również pokaz ratownictwa drogowego.

Na uwagę zasługuje również wystawa przygotowana przez członka BSMH „Perun”, Arkadiusza Wasilewskiego, poświęcona żołnierzom Księstwa Warszawskiego. Można na niej było zobaczyć mundury, a także je przymierzyć!
Duża kolejka ustawiła się do nowego nabytku Muzeum 8. Dywizji, a mianowicie śmigłowca Mi-2. Najmłodsi chętnie zakładali hełm pilota i zasiadali za sterami maszyny. Mamy nadzieje, że w następnym roku będziemy mogli zaprezentować śmigłowiec odświeżony i z zamontowanymi łopatami.

Piknik w Mundurze to impreza, którą tworzą uczestnicy. W tym roku na pikniku gościliśmy między innymi – żołnierzy 8pplot, Muzeum Oręża Polskiego z Kołobrzegu, Ruch Obywatelski Miłośników Broni, harcerzy z Hufca Ziemi Koszalińskiej Związku Harcerstwa Polskiego, GRH Kołobrzeg, GRH Pancerni’39, GRH 2. pułku ułanów 1. Warszawskiej Brygady Kawalerii, Jednostkę Strzelecką 1373, Państwową Straż Pożarną z Koszalina, Policję, rycerzy i grupy ASG. Organizację pikniku wsparły zaś Klub Wojskowy 8pplot, Politechnika Koszalińska i ZŁOMOSTAL Koszalin. Wszystkim serdecznie dziękujemy!

Dziękujemy również za aktywny udział w pikniku mieszkańcom Koszalina. I zapraszamy na kolejną edycję w 2017 roku. Mamy nadzieję, że znowu przygotujemy pełen zestaw atrakcji!

Tekst: Wojciech Sokołowski

Zdjęcia: Dorota Jóźków

 
Reklama
Reklama
Reklama