W dniu 15 sierpnia 2019 z okazji Święta Wojska Polskiego odbył się już kolejny Piknik w Mundurze współorganizowany przez BSMH "Perun", Centrum Szkolenia Sił Powietrznych im. Romualda Traugutta i Muzeum Obrony Przeciwlotniczej. W tym roku przyciągnął on rekordową ilość gości, na których czekały liczne atrakcje.

Po oficjalnym przywitaniu przez Komendanta Centrum ppłk Józefa Trejdera, dowódcę 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego ppłk Wiesława Kaweckiego, prezesa BSMH Perun i Kierownika Muzeum OPL dr Wojciecha Grobelskiego piknik mocnym akcentem rozpoczęli strzelcy z JS 1373 Koszalin. Widowiskowe zatrzymanie samochodu z pirotechnicznymi środkami pozoracji pola walki podobało się publiczności.

W trakcie imprezy odbywały się konkursy dla dzieci i dorosłych, w których po wykazaniu się wiedzą o Wojsku Polskim można było otrzymać nagrody książkowe, modele kartonowe i inne gadżety - wśród nagród była również nagroda ufundowana przez CSSP w Koszalinie, a aby ją zdobyć trzeba było odpowiedzieć na pytanie zadane osobiście przez Oficera Prasowego Centrum, kpt. Jarosława Barczewskiego. Publiczności rozdawane były również śpiewniki patriotyczne wydrukowane dzięki Politechnice Koszalińskiej.

Ciekawie wydarzenia historyczne i grupy rekonstrukcyjne przybliżał kolega Rafał Semołonik z GRH 2. pułku ułanów 1. Warszawskiej Brygady Kawalerii.

Jak co roku strażacy zaprezentowali pokaz ratownictwa drogowego. Jest to element pokazu, który przyciąga sporą rzeszę oglądających. Zademonstrowano wydobycie rannego z wraku samochodu oraz ratownictwo medyczne.

Równie widowiskowy był pokaz musztry paradnej i koncert orkiestry wojskowej z Centrum Szkolenia Sił Powietrznych. Wojskowi muzycy do wspólnej zabawy porwali wszystkich gości pikniku.

Po za tymi atrakcjami były prezentowane stałe elementy: grupy ASG przygotowały strzelnicę, z łuku można było postrzelać dzięki harcerzom z Hufca Ziemi Koszalińskiej ZHP, a CSSP przygotowało trenażer Cyklop. Dostępne były ekspozycje Muzeum Obrony Przeciwlotniczej z możliwością zwiedzania rządowego samolotu Jak-40 na czele. Prezentowały się grupy rekonstrukcyjne z Trzebiatowa, Kołobrzegu, Słupska, Torunia i Koszalina, Policja i Straż Miejska. Miłośnicy broni mogli zapoznać się z jej pokaźnymi kolekcjami prezentowanymi przez KKS Kaliber i Kołobrzeską Brygadę Kolekcjonerską – Aktywni Kołobrzeżanie.


Współczesne uzbrojenie pokazali żołnierze z CSSP i 8.pplot - były to wozy bojowe PRWB OSA, Poprad, Hibneryt i stacja radiolokacyjna Soła. Ciekawy akcentem był udział Stowarzyszenia Klasyczny Koszalin, które zaprezentowało samochodowe oldtimery.

Przy muzeum funkcjonowało stoisko Poczty Polskiej, gdzie można było nabyć karty pocztowe wydane z okazji Pikniku w Mundurze, okolicznościowe znaczki oraz uzyskać okolicznościowy datownik. Możliwe było również wysłanie takiej kartki wprost z pikniku dzięki Poczcie Motocyklowej. Można było również podziwiać wspaniałe rzeźby żołnierza 8.pplot Patryka Króla z husarzem na czele.

Muzeum Oręża Polskiego wspólnie z BSMH Perun prezentowało stoisko z polskimi karabinami przeciwpancernymi wz.35 UR. Muzeum prezentowało dwa oryginalne egzemplarze, a Perun współczesną replikę.

Na koniec na gości czekała smaczna wojskowa grochówka.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację i realizację wydarzenia jakim był Piknik w Mundurze 2019. Bez Waszego zaangażowania piknik by nie zaistniał!

Dziękujemy również mieszkańcom Koszalina i gościom przybywającym w naszym mieście za liczny i aktywny udział.

I zapraszamy na Piknik w Mundurze 2020!

Więcej zdjęć >> Galeria zdjęć

Tekst i zdjęcia:
Wojciech Sokołowski

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama