W dniu 15 sierpnia  2018 na gościnnych terenach Muzeum Obrony Przeciwlotniczej i Centrum Szkolenia Sił Powietrznych odbyła się szósta edycję „Pikniku w mundurze – mundurowi dla bezpieczeństwa”, przedsięwzięcia organizowanego przez Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „PERUN”, Centrum Szkolenia Sil Powietrznych w Koszalinie oraz Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie.

Więcej…

 

 

Więcej…

 

W dniu 1 sierpnia 2018 w Sianowie uczestniczyliśmy w widowisku historycznym poświęconym rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.  Inscenizacja została przygotowana przez Studio Historyczne Huzar, a uczestniczyli w niej rekonstruktorki i rekonstruktorzy z grup: SGRH Gryf, SRH REGA, Jurandowcy - Powstańcy Wileńscy 1944 oraz oczywiście z BSMH Perun.

Prawie 45 minutowe widowisko jakie mieli możliwość podziwiać mieszkańcy Sianowa przedstawiało początek powstania, walki batalionu Zośka, zdobycie transportera opancerzonego typu Sd.Kfz.251/3 Ausf.D oraz oswobodzenie więźniów obozu koncentracyjnego przy ul. Gęsiej. Dla uczestników widowiska najbardziej wzruszającym momentem było spotkanie z mieszkającym w Sianowie Powstańcem Warszawskim panem uczestnik Aleksandrem Kaczorowskim.

Serdecznie dziękujemy organizatorom i wszystkim uczestnikom inscenizacji za możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu.

Więcej…

 

4 maja 2018 członkowie BSMH Perun wzięli dziś udział w zdjęciach do filmu o osadnikach przybywających do Kołobrzegu w 1945 roku. Premiera filmu odbyła się się 29 maja 2018 podczas uroczystości związanych ze świętem kołobrzeskich Pionierów w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu.

Film zrealizowano na podstawie specjalnie napisanej przez Krzysztofa Matejczyka ballady, muzykę skomponował Paweł Mallek, montaż i kamery Marek Kawęcki, scenariusz i reżyseria Robert Maziarz.

 

Więcej…

 

W dniu 18 maja członkowie Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii "PERUN" wzięli udział w obchodach 74 rocznicy bitwy o Monte Cassino. Razem z żołnierzami 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego rekonstruktorzy zaciągnęli wartę pod pomnikiem generała Władysława Andersa.

Nad rekonstruktorami powiewały barwy 12. pułku Ułanów Podolskich uszyte przez Joannę Izraelską. Dziękujemy również Sylwestrowi Kryńskiemu oraz Jarosławowi Gruszczyńskiemu za pomoc w ukompletowaniu wyposażenia rekonstruktorów na posterunku.

Więcej…

 
Więcej artykułów…
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama