Zgodnie z uchwalonym statutem Stowarzyszenia członkowie zobowiązani są płacić składki w wysokości 5 zł miesięcznie. Decyzją Zarządu, składki w roku 2012 obowiązują od miesiąc kwietnia. Suma składek za rok 2012 to 45 zł.

Nr konta podany jest w sekcji Kontakt.

 

Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Perun” podjęło zabiegi konserwacyjne przy sprzęcie zgromadzonym w Muzeum 8 Dywizji. Głównym naszym celem jest oczyszczenie eksponatów, tak w czasie zbliżającej się Nocy Muzeów 2012 prezentowały się w godny sposób. Równolegle będą prowadzone prace renowacyjne przy moździerzu 120 mm wz. 1943 i armacie przeciwlotniczej 37 mm wz. 1939 (61-K). W tym wypadku zakres prac będzie większy. Planujemy rozłożyć te dwa eksponaty na części, dokładnie je wyczyścić z rdzy, brudu i starego smaru, uruchomić wszystkie możliwe mechanizmy i części ruchome, zakonserwować środkami antykorozyjnymi i pomalować we właściwe barwy.

Więcej…

 

1 marca 2012, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w Koszalinie odbyła się żywa lekcja historii. Została ona zorganizowana w podziemnych celach dawnej siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa, przy ulicy Jedności 5, przez koszaliński oddział Instytutu Pamięci Narodowej i członków Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii "Perun". Rekonstruktorzy z koszalińskich grup wcielili się zarówno w śledczych, milicjantów oraz oficerów NKWD jak również więzionych partyzantów i Ślązaków wcielanych na siłę do armii niemieckiej.

Autentyczne piwniczne pomieszczenia, użyte mundury, broń i rekwizyty z epoki dodawały realizmu rekonstrukcji, a sugestywna gra aktorów-amatorów w połączeniu z charakteryzacją potęgowała nastrój. Wszyscy, którzy mieli okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu, odczuli nastrój grozy, który panował w ubeckiej katowni. I o ile na początku dało się zauważyć, że część młodzieży była myślami gdzie indziej, to pod koniec lekcji u wszystkich można było zauważyć już zadumę i refleksję.

Na koniec należy zauważyć, że taki sposób zaznajomienia młodzieży z naszą historią wydaje się najwłaściwszy - poznaje ona nie tylko suche fakty ale również i może tej historii dotknąć.

 

Więcej…

 

Pod koniec II Wojny Światowej niedaleko Koszalina znajdował się obóz jeniecki. "Stalag Luft IV Gross Tychow", bo o nim tu mowa, był niemieckim obozem jeniecki dla zestrzelonych lotników alianckich, założony w kwietniu 1944, w Okręgu Wojskowym II, w lesie 2,5 km na wschód-północny wschód od Podborska. Według obozowej ewidencji, na dzień 1 stycznia 1945 roku w obozie przebywało 8708 Amerykanów, 902 lotników RAF i 132 Rosjan. Wśród wymienionych Brytyjczyków z RAFu, wielu było obcokrajowców: 147 Kanadyjczyków, 37 Australijczyków, 22 Nowozelandczyków, 8 Południowoafrykańczyków, 58 Polaków, 1 Norweg, 2 Francuzów i 5 Czechów.

Więcej…

 

"Lata trzydzieste, lata czterdzieste" w Warce

27 stycznia 2012 w gościnnych progach Pubu Warka w Koszalinie z inicjatywy członków stowarzyszenia "Perun" odbyła się impreza karnawałowa "Lata trzydzieste, lata czterdzieste". Jak sama nazwa wskazuje uczestnicy mieli się przenieść w czasie do pierwszej połowy dwudziestego wieku. Miała im w tym pomóc wspaniała muzyka Glenna Millera, Andrews Sister i Mieczysława Fogga. Sami uczestnicy również doskonale wyczuli klimat - panie wystąpiły we wspaniałych kreacjach, stylizowanych na stroje i fryzury z lat czterdziestych, panowie zaś albo w mundurach albo po cywilnemu. Ale również w odpowiednim fasonie. Myślę, że kategorii najlepsze przebranie wygrywa Zbyszek z Pancernych'39. Z powodzeniem mógłby zagrać "Ojca chrzestnego". To oczywiście w kategorii przebrań męskich. Bo w kategorii przebrania damskie zwyciężyły wszystkie panie :) Jednak na następną imprezę tego typu przewidujemy konkurs na najlepsze przebranie :)

Więcej…

 
Więcej artykułów…
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama