Pod koniec II Wojny Światowej niedaleko Koszalina znajdował się obóz jeniecki. "Stalag Luft IV Gross Tychow", bo o nim tu mowa, był niemieckim obozem jeniecki dla zestrzelonych lotników alianckich, założony w kwietniu 1944, w Okręgu Wojskowym II, w lesie 2,5 km na wschód-północny wschód od Podborska. Według obozowej ewidencji, na dzień 1 stycznia 1945 roku w obozie przebywało 8708 Amerykanów, 902 lotników RAF i 132 Rosjan. Wśród wymienionych Brytyjczyków z RAFu, wielu było obcokrajowców: 147 Kanadyjczyków, 37 Australijczyków, 22 Nowozelandczyków, 8 Południowoafrykańczyków, 58 Polaków, 1 Norweg, 2 Francuzów i 5 Czechów.

Więcej…

 

"Lata trzydzieste, lata czterdzieste" w Warce

27 stycznia 2012 w gościnnych progach Pubu Warka w Koszalinie z inicjatywy członków stowarzyszenia "Perun" odbyła się impreza karnawałowa "Lata trzydzieste, lata czterdzieste". Jak sama nazwa wskazuje uczestnicy mieli się przenieść w czasie do pierwszej połowy dwudziestego wieku. Miała im w tym pomóc wspaniała muzyka Glenna Millera, Andrews Sister i Mieczysława Fogga. Sami uczestnicy również doskonale wyczuli klimat - panie wystąpiły we wspaniałych kreacjach, stylizowanych na stroje i fryzury z lat czterdziestych, panowie zaś albo w mundurach albo po cywilnemu. Ale również w odpowiednim fasonie. Myślę, że kategorii najlepsze przebranie wygrywa Zbyszek z Pancernych'39. Z powodzeniem mógłby zagrać "Ojca chrzestnego". To oczywiście w kategorii przebrań męskich. Bo w kategorii przebrania damskie zwyciężyły wszystkie panie :) Jednak na następną imprezę tego typu przewidujemy konkurs na najlepsze przebranie :)

Więcej…

 

W dniu 21.12.2011 roku w Izbie Pamięci 8 Dywizji Piechoty odbyła się wigilia koszalińskiego środowiska rekonstrukcyjnego, zrzeszonego w stowarzyszeniu "Perun". Wzięli w niej członkowie "Pancernych'39", "Moto-Military" i "Jack of Diamonds". Zebrani minutą ciszy uczcili poległych w Afganistanie żołnierzy, a uroczystości rozpoczął kapelan z kościoła garnizonowego Św. Marcina.

Skromne progi izby pamięci odwiedził też Święty (??) Mikołaj. Strój miał jak najbardziej odpowiedni, wątpliwości budził pistolet maszynowy oraz granat, który miał na wyposażeniu. Na szczęście Mikołaj jednak dawał, a nie zabierał - kolega Pucek otrzymał prezenty swojego synka, a w dalszej części Święty Mikołaj przeprowadził losowanie prezentów wśród zebranych osób.

 

W dniu 7 grudnia 2011 roku w Koszalinie powołano Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Perun". W skład stowarzyszenia weszły koszalińskie grupy rekonstrukcyjne: "Pancerni'39", "Jack of Diamonds", Moto Military "Stary i Młody" oraz miłośnicy historii.
Celem Stowarzyszenia jest integracja koszalińskiego środowiska rekonstrukcyjnego, miłośników historii i militariów.

 
Reklama
Reklama
Reklama