Informujemy, że w dniu 28.04.2015 odbędzie się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii "Perun".
  • I termin - godz. 18:30
  • II termin - godz. 19:00
Zebranie odbędzie się w Klubie Wojskowym 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego, ul. 4 Marca 5, Koszalin
 

W dniach 10-11.04.2015 członkowie BSMH „Perun” gościli na zaproszenie Wojskowych Zakładów Uzbrojenia w Grudziądzu na uroczystościach z okazji 55-lecia WZU i 90-lecia Szkoły Orląt. Członkowie naszego stowarzyszenia przygotowali prezentacje historycznego sprzętu i uzbrojenia.

Więcej…

 

W księgarniach ukazała się książka członka Koszalińskiego Plutonu Modelarskiego i BSMH "Perun" Marcina Wawrzynkowskiego "Kanonierki ORP Komendant Piłsudski i ORP Generał Haller".
Praca zawiera bogaty materiał ikonograficzny, kolorowe rysunki okrętów oraz elementów uzbrojenia i wyposażenia. Autor przedstawił opis tej klasy okrętów, historię budowy jednostek MW, ich dzieje w polskiej flocie oraz relacje z budowy modelu ORP Generał Haller.
Jest to na pewno książka, którą powinien posiadać każdy miłośnik historii PMW.

 

W dniu 7.02.2015 przy pomniku poświęconym jeńcom obozu Stalag Luft IV odbyły się uroczystości związane z siedemdziesiątą rocznicą Marszu Śmierci. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz i instytucji z Tychowa, Białogardu i Karlina, członkowie Związku Byłych Więźniów Politycznych oraz Związku Żołnierzy AK, młodzież szkolna oraz harcerze z Hufca Ziemi Koszalińskiej ZHP, przedstawiciele Wojska, Policji, Służby Więziennej, Straży Granicznej i Lasów Państwowych oraz Ligi Obrony Kraju z Białogardu. Na uroczystościach obecny był też attache lotniczy Ambasady USA ppłk Eric A. Tramel.  Ważnym gościem był również syn polskiego pilota dywizjonu 305, jeńca Stalagu Luft IV, pan Krzysztof Mikszo, a także twórca pomnika pan Zygmunt Wujek. W obchodach uczestniczyli też członkowie różnych  stowarzyszeń i organizacji – min. Stowarzyszenie Historyczno- Eksploracyjne „Odkrywcy”, czy  członkowie GRH "Nałęcz" z Trzebiatowa (jak sami podkreślili  jednocześnie członkowie i sympatycy BSMH „Perun”, którzy wcielili się w rolę żołnierzy Luftwaffe z personelu obozu Stalag Luft4).

Więcej…

 

 
Więcej artykułów…
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama