W dniu 4 listopada 2014r. odbyło się walne zebranie członków Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii PERUN. Jednym z punktów porządku obrad było głosowanie nad rezygnacją z pełnienia funkcji prezesa zarządu Pana Zbigniewa Izraelskiego.

Decyzja ta była podyktowana dbałością o dobro Stowarzyszenia, po fali ataków zarówno personalnych na samego Prezesa zarządu jak i na Stowarzyszenie, jakie miało miejsce po decyzji Ministra Obrony Narodowej odwołującej ze stanowisk Dowódcę Garnizonu Koszalin oraz oficera prasowego tej jednostki.

 

Więcej…

 

W Dzień Zaduszny 2.11.2014 członkowie GRH "Jack of Diamonds" i BSMH "Perun kolejny raz włączyli się w ogólnopolską akcję "Światełko dla żołnierza". W tym roku tradycyjnie odwiedziliśmy koszaliński cmentarz, na którym pochowany jest dowódca polskiego okrętu podwodnego ORP "Żbik" komandor Michał Żebrowski. Zapaliliśmy też symboliczny znicz pod Martyrologii Narodu Polskiego, gdzie znajduje się min. krzyż katyński, tablica poświęcona zwycięskiemu Powstaniu Wielkopolskiemu, czy też tablica poświęcona jeńcom Stalagu Luft IV.


Grób dowódcy ORP "Żbik"

Więcej…

 

W dniu 23 września 2014 zmarł jeniec Stalagu Luft IV Joe O'Donnell. Joseph P. O'Donnell po wojnie wydał kilka książek w tym Historia Stalag Luft IV z serii książek Shoe Leather Express Series, w której bardzo dokładnie opisuje życie obozowe w Stalagu Luft IV. Jako weteran odwiedzał tereny byłego obozu Gross Tychow. Dzięki niemu pamięć o więźniach tego obozu na długo pozostanie w naszych sercach.

Joseph P. O'Donnell urodził się 28.09.1923, w czasie II Wojny Światowej był strzelcem pokładowym bombowca B-17. Jego maszyna została zestrzelona 10.05.1944 podczas bombardowania fabryki samolotów na obrzeżach Wiednia w Austrii. Samolot otrzymał dwa bezpośrednie trafienia w silniki nr 1 i 2. Po bezpiecznej ewakuacji z samolotu został pojmany przez Niemców i trafił jako jeniec do Stalagu Luft 4.


Joseph P. O'Donnell był zarejestrowany w rejestrze obozowym i miał wydaną legitymację obozową oznakowaną POW nr 1414. Z obozu ewakuowany został w dniu 06.021945 roku "marszem śmierci" w głąb III Rzeszy. Marsz O'Donnella trwał aż do ostatecznego wyzwolenia przez brytyjskie wojska w Gudow na wschód od Hamburga w Niemczech w dniu 2 maja 1945 roku.

Więcej informacji: http://www.remember-history.com/my-heroes/sgt-joseph-p-odonnell-pow-1414/

 

W dniu 4.11.2014 o godzinie 18:00 odbędzie się walne zebranie Stowarzyszenia.
Zebranie odbędzie się w Klubie Garnizonowym w Koszalinie.

Program zebrania:

  • Rezygnacja z pełnionej funkcji Prezesa Stowarzyszenia
  • Inscenizacja w dniu 11 listopada 2014
  • Przedstawienie planu działania na rok 2015
  • Wolne wnioski


Drugi termin walnego zebrania: 4.11.2014, godz. 18:30

 

W czasie operacji Market Garden kwaterą główną dowódcy brytyjskiej 1. Dywizji Powietrznodesantowej, generała Roberta Urquharta był hotel „Hartenstein” przy Utrechtseweg w Oosterbeek. We wrześniu 1944 roku wokół hotelu toczyły się zacięte walki, w których brali udział również spadochroniarze z 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej generała Sosabowskiego (min. elementy dywizjonu przeciwpancernego, które dotarły rzutem szybowcowym). Spowodowało to, że budynek został mocno zniszczony, jednak po wojnie odbudowano go i funkcjonował przez pewien czas jako hotel. Później został odkupiony i przekształcony w muzeum poświęcone spadochroniarzom.


Hotel Hartenstein - obecnie Airborne Museum

Więcej…

 
Więcej artykułów…
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama