W Zespole Szkół nr 9 w Koszalinie w dniu 7.11.2014 odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W zorganizowanej z tej okazji lekcji żywej historii wzięli udział członkowie "Peruna".

Więcej zdjęć w galerii "Z życia szkoły".

 

W dniu 4 listopada 2014r. odbyło się walne zebranie członków Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii PERUN. Jednym z punktów porządku obrad było głosowanie nad rezygnacją z pełnienia funkcji prezesa zarządu Pana Zbigniewa Izraelskiego.

Decyzja ta była podyktowana dbałością o dobro Stowarzyszenia, po fali ataków zarówno personalnych na samego Prezesa zarządu jak i na Stowarzyszenie, jakie miało miejsce po decyzji Ministra Obrony Narodowej odwołującej ze stanowisk Dowódcę Garnizonu Koszalin oraz oficera prasowego tej jednostki.

 

Więcej…

 

W Dzień Zaduszny 2.11.2014 członkowie GRH "Jack of Diamonds" i BSMH "Perun kolejny raz włączyli się w ogólnopolską akcję "Światełko dla żołnierza". W tym roku tradycyjnie odwiedziliśmy koszaliński cmentarz, na którym pochowany jest dowódca polskiego okrętu podwodnego ORP "Żbik" komandor Michał Żebrowski. Zapaliliśmy też symboliczny znicz pod Martyrologii Narodu Polskiego, gdzie znajduje się min. krzyż katyński, tablica poświęcona zwycięskiemu Powstaniu Wielkopolskiemu, czy też tablica poświęcona jeńcom Stalagu Luft IV.


Grób dowódcy ORP "Żbik"

Więcej…

 

W dniu 23 września 2014 zmarł jeniec Stalagu Luft IV Joe O'Donnell. Joseph P. O'Donnell po wojnie wydał kilka książek w tym Historia Stalag Luft IV z serii książek Shoe Leather Express Series, w której bardzo dokładnie opisuje życie obozowe w Stalagu Luft IV. Jako weteran odwiedzał tereny byłego obozu Gross Tychow. Dzięki niemu pamięć o więźniach tego obozu na długo pozostanie w naszych sercach.

Joseph P. O'Donnell urodził się 28.09.1923, w czasie II Wojny Światowej był strzelcem pokładowym bombowca B-17. Jego maszyna została zestrzelona 10.05.1944 podczas bombardowania fabryki samolotów na obrzeżach Wiednia w Austrii. Samolot otrzymał dwa bezpośrednie trafienia w silniki nr 1 i 2. Po bezpiecznej ewakuacji z samolotu został pojmany przez Niemców i trafił jako jeniec do Stalagu Luft 4.


Joseph P. O'Donnell był zarejestrowany w rejestrze obozowym i miał wydaną legitymację obozową oznakowaną POW nr 1414. Z obozu ewakuowany został w dniu 06.021945 roku "marszem śmierci" w głąb III Rzeszy. Marsz O'Donnella trwał aż do ostatecznego wyzwolenia przez brytyjskie wojska w Gudow na wschód od Hamburga w Niemczech w dniu 2 maja 1945 roku.

Więcej informacji: http://www.remember-history.com/my-heroes/sgt-joseph-p-odonnell-pow-1414/

 

W dniu 4.11.2014 o godzinie 18:00 odbędzie się walne zebranie Stowarzyszenia.
Zebranie odbędzie się w Klubie Garnizonowym w Koszalinie.

Program zebrania:

  • Rezygnacja z pełnionej funkcji Prezesa Stowarzyszenia
  • Inscenizacja w dniu 11 listopada 2014
  • Przedstawienie planu działania na rok 2015
  • Wolne wnioski


Drugi termin walnego zebrania: 4.11.2014, godz. 18:30

 
Więcej artykułów…
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama