W dniu 18 maja członkowie Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii "PERUN" wzięli udział w obchodach 74 rocznicy bitwy o Monte Cassino. Razem z żołnierzami 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego rekonstruktorzy zaciągnęli wartę pod pomnikiem generała Władysława Andersa.

Nad rekonstruktorami powiewały barwy 12. pułku Ułanów Podolskich uszyte przez Joannę Izraelską. Dziękujemy również Sylwestrowi Kryńskiemu oraz Jarosławowi Gruszczyńskiemu za pomoc w ukompletowaniu wyposażenia rekonstruktorów na posterunku.

Więcej…

 

W dniu 8 maja 2018 na placu Politechniki Koszalińskiej przy ul. Śniadeckich 2 odbyły się "Koszalińskie spotkanie z Historią - Płomienie Zwycięstwa 2018", które upamiętniały rocznicę zakończenia II Wojny Światowej.

Mieszkańcy Koszalina mogli obejrzeć współczesny sprzęt bojowy wystawiony przez Centrum Szkolenia Sił Powietrznych, posłuchać pieśni wojskowych i patriotycznych w wykonaniu Chóru Reprezentacyjnego Związku Piłsudczyków RP. W holu Politechniki prezentowane były dwie wystawy - modeli wykonanych przez Koszaliński Pluton Modelarski oraz wystawa dokumentów archiwalnych "Koszalin 1945" przygotowana przez Archiwum Państwowe w Koszalinie.

Całość dopełniały grupy rekonstrukcyjne i uroczyste podpalenie Ognistych Ptaków. To ostatnie wydarzenie zostało przygotowane przez harcerzy.

Współorganizatorami wydarzenia były następujące organizacje i instytucje: Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii PERUN, Politechnika Koszalińska, Centrum Szkolenia Sił Powietrznych im. R. Traugutta w Koszalinie, Archiwum Państwowym w Koszalinie, Urząd Miasta Koszalin i harcerze Hufca Ziemi Koszalińskiej

Więcej…

 

Na początku marca 1945 roku oddziały I Armii Wojska Polskiego, po ciężkich walkach o przełamanie Wału Pomorskiego, dotarły na wybrzeże Bałtyku. W tym czasie broniła się Twierdza Kołobrzeg. Miasto, którego port miał posłużyć do ewakuacji niemieckich wojsk z rejonu Pomorza.

Pierwszy nieudany szturm z marszu podjęły 4.03.1945 roku oddziały radzieckiej 1. Armii Pancernej. Po tym niepowodzeniu do ostatecznego szturmu zostały wyznaczone oddziały I AWP w składzie: 3 DP, 4 DP i 6 DP. W późniejszym czasie do walki został również rzucony 4. pczc.

Więcej…

 
W dniu 28.02.2018 odbyło się Walne Zebranie BSMH "Perun". Podczas zebrania zostało przedstawione i zaakceptowane przez zgromadzonych sprawozdanie za ubiegły rok oraz plan działania na rok 2018.

Zostały omówione najbliższe działania związane z VI Rajdem Szlakiem Walk I AWP i marcowymi lekcjami historii.

28.02.2018 Zarząd podjął również decyzję o przyjęciu nowych członków: Katarzyny Rajtak i Roberta Bieńka.

 

W gościnnych progach Klubu Wojskowego 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego w dniu 11.01.2018 odbyło się spotkanie opłatkowo-noworoczne BSHM Perun, w którym wzięli udział zarówno członkowie stowarzyszenia, sympatycy i goście.

Serdecznie dziękujemy za przybycie i spotkanie w miłej atmosferze.

 
Więcej artykułów…
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama