Strona informacyjna rajdu upamiętniającego walki 1. Armii Wojska Polskiego o pomorskie miasta.

W dniach 8-10.03.2019 odbyła się już siódma edycja Rajdu Szlakiem Walk I Armii Wojska Polskiego, którego ideą jest upamiętnienie wysiłku żołnierzy polskich przełamujących Pozycję Pomorską (Pommernstellung). Organizatorem było jak zawsze Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii Perun, a Komandorem Rajdu był Zbigniew Izraelski, prezes BSMH Perun.

Więcej…

 

W dniach 9-11.03.2018 odbyła się szósta edycja Rajdu Szlakiem Walk I Armii Wojska Polskiego organizowanego przez Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Perun”. W tegorocznym rajdzie wzięło udział 46 uczestników – rekonstruktorów i pasjonatów historii. Uczestnikami byli min. członkowie Towarzystwa Historycznego w Kcyni, GRH „Nałęcz” z Trzebiatowa i SHE „Odkrywcy” z Koszalina.

Rajd rozpoczął się w Okonku, gdzie w Szkole Podstawowej została przeprowadzona lekcja historii. Prelekcje wygłosili Zbigniew Izraelski i Wojciech Sokołowski z BSMH „Perun” i adiunkt Muzeum Obrony Przeciwlotniczej z Koszalina dr Wojciech Grobelski. Po wykładzie młodzież mogła zapoznać się z eksponatami – wyposażeniem i uzbrojeniem wojsk polskich i niemieckich. Pomoc w tej części okazali również członkowie TH w Kcyni.

Więcej…

 

 

W dniach 4-6.03.2016 odbył się już czwarty Rajd Szlakiem Walk I Armii Wojska Polskiego. Trasa prowadziła przez Okonek, gdzie wieczorem spotkaliśmy się z mieszkańcami tej miejscowości  -przeprowadziliśmy prelekcje o wyposażeniu żołnierza polskiego i niemieckiego, a przybyli na spotkanie mogli obejrzeć autentyczne wyposażenie i uzbrojenie. Dzień zakończyliśmy wspólnie z harcerzami – przy ognisku odbywało się wspólne śpiewanie piosenek harcerskich i żołnierskich.

Więcej…

 

W dniach 6-8.03.2015 odbył się trzeci Rajd Szlakiem Walk I Armii Wojska Polskiego. Dzięki pomocy Wojska Polskiego uczestnicy mogli odbyć przejazd na trasie od Okonka do Kołobrzegu zwiedzając historyczne miejsca.

Tradycyjnie pierwszego dnia rekonstruktorzy skorzystali z gościnności Gimnazjum w  Okonku. Tu też odbyło się spotkanie z harcerzami i mieszkańcami.  Prelekcję dotyczącą walk o przełamanie Pozycji Pomorskiej wygłosił historyk Wojciech Grobelski, a uczestnicy rajdu zaprezentowali  umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy I AWP.

Więcej…

 
Więcej artykułów…
Reklama
Reklama
Reklama