Partnerzy

Wyposażenie

Kalendarium

Wystawa "Polacy na frontach II wojny światowej"

W dniu 8 maja 2025 w Archigalerii odbył się wernisaż wystawa "Polacy na frontach II wojny światowej", której organizatorami są Archiwum Państwowe w Koszalinie i Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii Perun. Wystawa jest częścią miejskich obchodów 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej, a zobaczyć można na niej pamiątki i dokumenty udostępnione przez mieszkańców naszego miasta i członków Peruna.
 
 
Na wystawie przedstawiono również umundurowanie i uzbrojenie polskich żołnierzy z walk we wrześniu 1939 roku, frontu zachodniego, ruchu oporu oraz I i II Armii Wojska Polskiego. Koszaliński Pluton Modelarski prezentuje zaś miniatury okrętów, artylerii, pojazdów i samolotów z lat 1939-1945.
 
Oglądając wystawę warto zapoznać się z osobistymi pamiątkami i biogramami żołnierzy. Są one bardzo ciekawe i pokazują splątane losy Polaków w czasie II wojny światowej. Prezentowane są dokumenty opisujące szlak bojowy od początku do końca wojny nie tylko w armii polskiej czy armiach sojuszniczych. Należy pamiętać o tysiącach naszych rodaków siłą wcielanych do armii niemieckiej czy sowieckiej.
 
Jedną z ciekawszych grup pamiątek są te, które prezentują losy marynarza Edwarda Raka, który rozpoczął wojnę w 1939 roku na statku ORP Wilia, a zakończył ją w 1945 roku pływając w osłonie konwojów na kanale La Manche zaokrętowany na ścigaczu artyleryjskim S-7. W międzyczasie zaś przeżył zatopienie niszczyciela ORP "Grom" i ciężkie uszkodzenie lekkiego krążownika "Dragon" przez żywą torpedę.
 
Wystawę można oglądać do 21.05.2025 po wcześniejszym umówieniu (Archiwum Państwowe - tel. 94 317 03 67 lub bezpośrednio u kuratora wystawy Zbigniewa Izraelskiego - tel. 606218776)
 
W dniu 21 maja 2025 wystawa będzie dostępna w godzinach 10:00 -14:00 bez potrzeby wcześniejszego umawiania.
 
Zapraszamy!
 
 
Zdjęcia przedstawiające przygotowania wystawy do prezentacji
 
 
 
 
 
 

Wernisaż wystawy - 8.05.2025

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Reklama