Partnerzy

Wyposażenie

Kalendarium

78. rocznica walk o Kołobrzeg i Zaślubin Polski z Morzem w marcu 1945

W dniu 18 marca 2023 członkowie BSMH Perun wzięli udział w obchodach 78. rocznicy zdobycia Kołobrzegu. Uroczystości te, wraz z uroczystościami Zaślubin Polski z Morzem zorganizowało Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

O godzinie 10.00 na terenie Muzeum odbyło się spotkanie z ostatnimi żyjącymi kombatantami, którzy walczyli w tej największej bitwie miejskiej żołnierza polskiego w czasie II WŚ. Przy zgromadzonej licznie publiczności starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski wręczył kombatantom okolicznościowe upominki, w tym kopie sztandaru 10 Pułku Piechoty z wyhaftowanym szlakiem bojowym jednostki. Sztandar ten zawisł 11 listopada 1944 na przęśle Mostu Poniatowskiego w Warszawie, gdzie został ostrzelany przez Niemców. Dotarł do Kołobrzegu, gdzie zanurzono go w Bałtyku, był w Berlinie oraz nad Łabą. Na terenie muzeum zostały uruchomione pojazdy: niemiecki półgąsienicowy ciągnik artyleryjski Sd.Kfz 7 oraz działo samobieżne T-48 ( Su-57).

Po uroczystościach na terenie muzeum rozpoczęła się Gra Miejska - Bój o Kołobrzeg "Śladami bohaterów walk o Kołobrzeg w 1945", a członkowie stowarzyszenia stanowili rekonstrukcyjną asystę dla  jej uczestników.

O godzinie 16:00 na cmentarzu wojennym oddaliśmy hołd poległym żołnierzom. Wystawiona została warta honorowa, oddany został salut z armaty, złożono kwiaty oraz zapalono znicze.

Głównym organizatorem wydarzeń z 18 marca 2023 roku było Muzeum Oręża Polskiego przy współpracy Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Dziedzictwo Morza, Towarzystwa Przyjaciół MOP, Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Perun" z Koszalina, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej REGA z Trzebiatowa oraz Projekt Kadett z Koszalina.

Foto:

Reklama